שאלות ותשובות

חידוש עץ לא עושים רק בקיץ?

חידוש וטיפול לעץ צריך לבצע בהקשר ישיר למצבו של העץ. במילים אחרות מתי שהעץ זקוק לטיפול צריך לטפל בו ללא שום קשר לעונות השנה.

אז איך אני יודע מתי העץ שלי צריך טיפול?

במקרה הזה העין לא משקרת!! העץ שלך נראה ישן? יבש? עייף? אפור? צבע מתקלף? סדקים? אם ענית על אחת מהשאלות בכן אז העץ שלך צריך לעבור טיפול וחידוש. ישנו מבחן פשוט שכל אחד יכול לעשות קח קצת מים ושפוך על העץ האם המים נספגים מהר בעץ? אם כן העץ יבש ולא אטום וצריך לעבור טיפול.. במידה והמים יושבים על העץ במעין שלולית קטנה ולא נספגים מהר, אזי העץ אטום ואין צורך בטיפול.

האם אני יכול לעשות את החידוש בעצמי?

אם יש לך את המכשירים המתאימים, ידיים טובות, זמן פנוי, הרבה כח והרבה ידע והבנה בחומרים אתה בהחלט יכול!! אולם יש לקחת בחשבון שני דברים. הראשון הוא שלא תוכל להגיע לרמת גימור גבוהה כמו שבעל מקצוע יגיע והשני הוא שאתה יכול לגרום נזק כבד לעץ במידה ואתה עושה טעויות.

כל כמה זמן צריך לעשות טיפול לעץ?

התשובה לשאלה זו תלויה בהרבה גורמים שונים כגון אקלים כמות השמש והמים שהעץ ספג.. טיב השימוש בעץ רמת ואיכות הטיפול שנעשה לעץ וכמובן סוג העץ עצמו. עצים קשים כגון איפאה דורשים פחות תחזוקה לעומת עצים רכים כגון אורן.

כמה עולה לחדש דק??

השאלה הזו תלויה בגורמים משתנים כגון מצב העץ והפעולות השונות אשר נדרש  לעשות, גודל הדק (ככל שהדק יותר גדול המחיר למ"ר ירד ), וכמובן איכות העבודה  ואיכות  החומרים שימו לב בהרבה מקרים זול יותר = איכותי פחות!!!

בגדול המחירים בשוק נעים בין 60 ש"ח –  100ש"ח למ"ר לפני מע"מ.

במה כדי לצפות את העץ צבע או שמן?

ההחלטה האם להשתמש בצבע או בשמן, תלויה במספר גורמים שונים כגון: סוג העץ, מצבו, חומרים קודמים שהיו בשימוש עליו, ומטרת העץ. כמו כן מבחינת אסתטיקה, ישנם צבעים שונים על בסיס שמן או על בסיס מים וישנם שמנים עם גוון וכמו כן שמנים מעורבים עם מים. כל אחד מהמוצרים ייתן גימור אחר לעץ והכל בעצם זה שאלה של מה אנו רוצים להשיג.

האם אפשר פשוט לשמן את הדק ללא ניקוי ושיוף לפני?

כל המטרה של ניקוי העץ ושיופו, היא לנקות אותו מליכלוך, אבק ושומן אשר הצטברו עליו לאורך השנים. והשיוף הסופי נפתר מכל חומר קודם ששמנו על העץ (שמן או צבע) ופותח את סיבי העץ החדשים והנקיים, עלמנת שיוכלו לקלוט את השמן החדש, ושזה יוכל לחלחל לעומק העץ להזין ולאטום אותו. ברגע שנשים את השמן החדש על הליכלוך שומן ושמן או צבע הקודמים, השמן שלנו לא יחדור לעץ ובעצם לא עשינו כלום. זה יתבטא במראה ישן ומלוכלך ולעיתים השמן לא יתייבש טוב וישאר דביק למגע.

 

לעץ לא משתמשים בלכה?

ישנן סוגים רבים של לכות לעץ על בסיס שמן ועל בסיס מים תלוי מאוד במטרה שרוצים להשיג! הגימור בכל סוג של לכה יוצא שונה לחלוטין וחשוב להיות בעל ניסיון בשימוש בלכה. טיפ חשוב שכדאי לדעת הוא שיש סוגים מסויימים של לכות לשימוש פנימי ולשימוש חיצוני. לכה שמיועדת לשימוש פנימי בלבד תצהיב ותתקלף במגע עם שמש! לרוב יהיה רשום על האריזה לשימוש פנימי או לשימוש חיצוני.

השארת תגובה