המדריך לחידוש דק

העץ כידוע הינו חומר טבעי ומשום כך הוא חשוף לבלאי ולנזקים. זמן, שמש, גשם,חום ,קור וכ"ו משפיעים על סיבי העץ ומזיקים לו, קילופי צבע, פיצוצים, סדקים, שינוי צורה, איבוד גוון ומרקם כל אלה ועוד הם הנזקים אשר נגרמים לעץ אשר לא טופל נכון במהלך השנים.

ובכל זאת העץ הינו חומר גלם נפלא אשר בטיפול נכון ומקצועי יכול בקלות לחזור לעצמו להתאושש ולהיות ממש כמו חדש ועל כן השם – חידוש!!

אז מהו בעצם חידוש?

בתהליך החידוש אנו בעצם מחזירים את העץ למצב המקורי והטבעי שלו ובנוסף מצפים אותו בחומרים אשר יגנו עליו וישמרו עליו מנזקים עתידיים.

אז איך עושים את זה?

תהליך החידוש מורכב ממספר שלבים פשוטים

  • שלב ראשון : ניקיון העץ.
  • שלב שני :     שיוף וחשיפת הסיבים הבריאים של העץ.
  • שלב שלישי : ציפוי העץ בחומרים ייעודיים.

 

השלב הראשון ניקיון

בתהליך החידוש אנו רוצים להגיע לסיבים העמוקים יותר של העץ ולהעלותם אל פני השטח. על מנת לעשות זאת אנו נאלץ בשלב הראשון, להסיר כל חומר/צבע/שמן שקיימים על העץ וכמובן להסיר את שכבות האבק והלכלוך אשר נתפסו בתוך הסיבים. כמו כל דבר בחיים תהליך זה יכול להיות קל ופשוט באותה המידה שהוא יכול להיות קשה ומסובך. אם העץ שאנו באים לחדש נקי מחומרים קודמים ורק מלוכלך, התהליך הינו מאד פשוט וכולל שטיפה עם מים וסבון והברשה של העץ בעזרת מברשת בעלת סיבים קשיחים (מטאטא כביש לצורך העניין ).

אולם העניינים מתחילים להסתבך כאשר העץ שלנו מצופה בחומרים שונים (וזה המצב ברוב המקרים) שמן/ צבע/ לכות מגוונות וכ"ו. במקרים אלו אנו בחברת עץ או עץ ממליצים בחום להזמין בעל מקצוע.

הסרת גימורים שונים מסוגי עץ שונים מצריכה ידע וניסיון רב. על מנת להסיר גימור של הצבע מהעץ אנו נשתמש בחומרים חזקים מאד אשר תפקידם להמיס את שכבת הגימור אשר על העץ. אז איך יודעים איזו שכבת גימור יש על העץ? או איזה סוג עץ עובד הכי טוב עם איזה חומר? איך עושים את זה בצורה הטובה ביותר? התשובה היא ניסיון ידע ומקצועיות!! הפוטנציאל להרס ולגרימת נזק לעץ הוא גדול מאד ולכן מומלץ להתייעץ עם בעל מקצוע.

לאחר שלב הניקיון חשוב לתת לעץ להתייבש לפחות 48 שעות לפני שמתחילים בשלב השני

 

השלב השני שיוף וחשיפת הסיבים

לאחר שהעץ שלנו נקי מחומרים ולכלוך וכמובן יבש לחלוטין אנו נשייף את העץ בעזרת מכשירים ייעודיים ונלטש אותו עד שיגיע לרמת הגימור הרצויה לנו. שיוף עץ הינה אומנות בפני עצמה ויש לציין שזהו השלב הקריטי ביותר בתהליך החידוש, והוא שיקבע את רמת הגימור הסופי של העץ. השיוף בעצם מסיר את השכבה הישנה של העץ וחושף את הסיבים החדשים אשר נמצאים מתחתיה. אנו בחברת עץ או עץ פשוט מאוהבים בשלב הזה של התהליך שכן כאן בעצם נחשף העץ החדש מתוך הישן וכל היופי והמרקם של העץ מקבלים את צורתם הסופית. ניתן לומר בוודאות שרמת הגימור הסופי של העץ שלנו, תלויה לחלוטין בכמות ההשקעה שאנו משקיעים בשלב זה. אנו בחברת עץ או עץ ממליצים להשתמש במספר מכשירי שיוף ייעודיים ובניירות עם גירעון שונה לכל סוג עץ ובהתאם למצב העץ עצמו.

 

השלב השלישי והאחרון

בשלב הזה אחרי שהעץ שלנו מלוטש ונקי מלכלוך אנו נצפה אותו בחומרים אשר יגנו עליו וישמרו עליו. בחירת החומר תלויה בסוג העץ וכמובן בתוצאה שהלקוח מעוניין בה שקוף/עם גוון/אטום לגמרי וכן הלאה. יש כיום בשוק מגוון רחב של חומרים ייעודיים טובים ואיכותיים אשר מספקים הגנה מושלמת לעץ.

 

יש שאלות ?

התקשרו אלינו ונשמח לענות ולסייע

השארת תגובה